quercus global balanced

Wzrost zmienności na rynkach po posiedzeniu bardzo dobrze pokrywał się ze wzorcem sezonowym. Z perspektywy historycznej, słabość aktywów ryzykownych od połowy września do początku października nie jest niczym wyjątkowym. W pierwszych dniach nowego miesiąca, kiedy zaczęły być publikowane pierwsze dane o rynku pracy, rynek wręcz skapitulował. https://www.dowjonesanalysis.com/dow-jones-industrial-average-wyglada-na-karmione-for-direction/ Choć indeks S&P 500 od lipcowego szczytu stracił raptem 6,5%, to wg danych Goldman Sachs, na początku października tempo redukcji długich pozycji przez fundusze CTA (podążające za trendem) było najszybsze w historii danych. Inną ciekawą statystyką były obroty na XLU – ETF-ie posiadającym ekspozycję na sektor użyteczności publicznej.

quercus global balanced

Spółki te charakteryzują się stabilnymi wynikami finansowymi, ale rosną w wolnym tempie i posiadają mocną korelację z długoterminowymi stopami procentowymi. W końcówce października ich kursy uległy załamaniu, a obroty osiągnęły najwyższe wartości od marca 2020. Po realizacji zysków w sektorze paliwowym przesunęliśmy akcent w stronę sektora technologicznego i półprzewodników. Zrealizowaliśmy również zyski z zabezpieczeń ryzyka stopy procentowej (instrumenty swap i kontrakty terminowe) oraz taktycznie zwiększyliśmy duration subfunduszu. Nie posiada on żadnej istotnej ekspozycji na kursy walut, nie planujemy też otwierania pozycji na poszczególne surowce.

QUERCUS Global Balanced

Wykorzystanie aktywów o ujemnej korelacji z rynkiem akcji powinno pozwalać na względną stabilizację wyników i ograniczenie strat w warunkach podwyższonej zmienności na rynkach. Subfundusz opisany w niniejszym dokumencie jest subfunduszem QUERCUS Parasolowy SFIO. Ani QUERCUS Parasolowy SFIO nie gwarantują realizacji założonych celów inwestycyjnych ani uzyskania określonych wyników inwestycyjnych. Uczestnik musi liczyć się z możliwością utraty przynajmniej części zainwestowanych środków. Wartość aktywów netto Subfunduszu może cechować się dużą zmiennością, ze względu na skład portfela, a w szczególności inwestowanie aktywów tych subfunduszy w akcje i instrumenty pochodne. Podane wyniki są stopami zwrotu jednostek uczestnictwa kategorii A Subfunduszu we wskazanym okresie.

  1. W pierwszych dniach nowego miesiąca, kiedy zaczęły być publikowane pierwsze dane o rynku pracy, rynek wręcz skapitulował.
  2. Centralnym wydarzeniem września było posiedzenie Fedu, podczas którego potwierdzona została determinacja banku centralnego do utrzymania stóp na obecnym poziomie tak długo, aż inflacja zejdzie do celu.
  3. Fundusz charakteryzuje się brakiem sztywnych limitów alokacji lokat pomiędzy instrumenty akcyjne i instrumenty dłużne oraz możliwą zmiennością rodzajów lokat posiadanych w portfelu.
  4. Wynik subfunduszu QUERCUS Global Balanced za trzeci kwartał 2023 wyniósł +1,73%.
  5. Z początkiem października jesteśmy też świadkami przeceny na rynku surowców energetycznych (kontrakty na benzynę RBOB -26% od lipcowych szczytów).

Subfundusz o dynamicznej alokacji i globalnym spektrum inwestycyjnym, charakteryzujący się umiarkowanym poziomem ryzyka. Subfundusz przeznaczony jest dla inwestorów akceptujących stosunkowo RBA i jego wpływ na Aussie wysokie ryzyko związane z inwestycjami w Instrumenty Udziałowe. Celem funduszu jest osiąganie dodatnich stóp zwrotu w średnioterminowym horyzoncie inwestycyjnym (min. 2 lata).